Hipertansiyon

Tansiyon İlacı Günün Hangi Vaktinde Alınmalıdır?

Tansiyon İlacı

Hipertansiyon tedavisinde kullanılan Tansiyon İlaçlarının günün hangi vaktinde alınması gerektiği tartışmalıdır. Bu konuda oturmuş kesin bir öneri yoktur. Ancak genellikle kullanım kolaylığı, alışkanlık ve geleneksel yaklaşım nedeni ile sabah alınması önerilir. Birden fazla tansiyon ilacı alan hastalar için çok bir sorun yoktur, çünkü ilaçlar doza göre sabah, öğlen ya da akşam şeklinde alınır. Bununla birlikte artık günümüzde içeriğinde üç farklı tansiyon ilacı olabilen tek doz kullanımlı birleşik tansiyon ilaçları da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu durumda ilacın alınma vakti önemlidir.

Tansiyon İlacı

Bu konuyu araştıran 72 büyük çalışmanın verilerinin ortak analizinde, tansiyon ilacının akşam alınmasının sabah alınmasına göre daha iyi tansiyon kontrolü sağladığı ve daha düşük oranda kalp-damar hastalığına bağlı olay yaşandığı görüldü. Bunların aksine olarak, 23 büyük çalışmanın verilerinin ortak analizine göre ise ilacın akşam alınmasının tansiyon kontrolü üzerine ve kalp-damar hastalığına bağlı olay sıklığında anlamlı bir etkisinin olmadığı saptandı.

Sonuç olarak tansiyon ilacının akşam alınması daha akılcı gibi görülmektedir. Böylece tüm tansiyon parametreleri (sistolik ve diyastolik tansiyon ya da gece, gündüz ve ortalama tüm gün tansiyonu) anlamlı olarak daha iyi seyretmekte ve daha az sayıda kalp-damar hadisesi yaşanmaktadır. Bununla birlikte tansiyon ilacının hastanın en uyumlu olduğu ve yan etkisini en az hissettiği günün herhangi bir saatinde alınmasının önemli olduğu da akılda tutulmalıdır.

draliakcay-com Hakkında

Otuz yılı bulan hekimlik tecrübesi ışığında, yılların dahiliye (iç hastalıkları) uzmanlığının vermiş olduğu, vücudumuzun tüm hastalıklarına olan genel hakimiyet doğrultusunda nefroloji (böbrek hastalıkları) ve romatizmal hastalık alanlarında Ankara’da hizmet vermektedir. Akut Böbrek Yetmezliği Ailevi Akdeniz Ateşi Bacaklarda Şişlik (Ödem) Böbreğin Damarsal Hastalıkları Böbrek ve Yan Ağrısı Böbrek Biyopsisi Böbrek Atardamarı Tıkanıklığı Böbrek İltihabı Böbrek Kisti Böbrek Nakli Böbrek, Üreter ve Mesane Taşı Böbrek Yetmezliği