Böbrek Hastalıkları

Kronik Böbrek Hastalığı Olan Hasta Sayısı Hızla Artıyor

Kronik Böbrek Hastalığıankara tedavi dr ali akçay

Kronik Böbrek Hastalığı (KBH) tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de salgın halini almış önemli bir halk sağlığı sorunudur.

Erken saptandığında sıklıkla önlenebilir veya ilerlemesi geciktirilebilir, ancak farkındalığının ve erken tanısının düşük olması birçok olguda buna imkân vermemektedir.

Kronik Böbrek Hastalığı Sayısı

Dünyanın çeşitli bölgelerinde yapılan çalışmalar, hastalığın farkındalığının yüzde 10’un altında olduğunu göstermiştir. Türkiye’de ise farkındalık düzeyi daha düşüktür. Türk Nefroloji Derneği (TND) tarafından yapılan Türkiye Kronik Böbrek Hastalığı Prevalans Çalışmasına (CREDIT) göre ülkemizde KBH’nin farkındalığı yüzde 2’nin altındadır. Bu çalışmada ülkemizdeki sıklığı %15,7 bulundu. Neredeyse her beş kişiden birinde böbrek hastalığı söz konusu…

Düşük farkındalık nedeniyle hastalık Son Dönem Böbrek Yetmezliği (SDBY) evresine ilerlemekte, kötü yaşam kalitesi ve yüksek sakatlık ve ölüm oranları ile hasta sağlığını etkilerken uygulanması gereken yüksek maliyetli diyaliz ve böbrek nakli tedavileri ile sağlık bütçesini ciddi olarak tehdit etmektedir.

Kronik Böbrek Hastalığının Sonuçları

İki önemli sonucu var. Direkt ya da hipertansiyon gibi dolaylı yollardan kalp hastalığı ve felç gelişimine yol açarak ölüme ya da kalıcı sakatlıklara zemin hazırlayabiliyor.

Kronik bir rahatsızlık olduğu için yaşam kalitenizi oldukça düşürüyor. İkinci sonuç ise bir diyaliz cihazına bağımlı olarak yaşamaya devam etmektir. Ancak bir canlı vericiden ya da kadavradan böbrek nakli yapılabilirse hayat kaliteniz ve yaşam süreniz düzelecektir.

Hastalığın Tedavisi

Aslında diyaliz ve böbrek nakli de hayat kurtarıcı tedavilerdir, çünkü çoğu kronik hastalığın bu şekilde bir tedavisi dahi bulunmamaktadır.

draliakcay-com Hakkında

Otuz yılı bulan hekimlik tecrübesi ışığında, yılların dahiliye (iç hastalıkları) uzmanlığının vermiş olduğu, vücudumuzun tüm hastalıklarına olan genel hakimiyet doğrultusunda nefroloji (böbrek hastalıkları) ve romatizmal hastalık alanlarında Ankara’da hizmet vermektedir. Akut Böbrek Yetmezliği Ailevi Akdeniz Ateşi Bacaklarda Şişlik (Ödem) Böbreğin Damarsal Hastalıkları Böbrek ve Yan Ağrısı Böbrek Biyopsisi Böbrek Atardamarı Tıkanıklığı Böbrek İltihabı Böbrek Kisti Böbrek Nakli Böbrek, Üreter ve Mesane Taşı Böbrek Yetmezliği

İlgili İçerikler